пʼятниця, 21 листопада 2014 р.

Напрямки роботи

З досвіду роботи вчителя географії Сороки Л.В.


АНОТАЦІЯ


Методичні розробки з теми «Інноваційні технології  навчання географії».
У збірнику представлено розробки уроків з використанням комп’ютерних технологій (відео та аудіо матеріали, презентації Power Point), навчальних, узагальнювальних, розвивальних, творчих, виховних ігор, що сприяють формуванню практичних навичок, розвитку креативного мислення, зацікавленості матеріалом.
Рекомендовано для вчителів географії.


Вступ

Географія — всеохоплююча наука, яка включає ряд пов'язаних між собою наук, що вивчають поверхню Землі, природні умови, населення, економічні ресурси. Усі знання про нашу планету треба донести до учнів у такий спосіб, щоб їм було цікаво, щоб вони були впевнені в необхідності цих знань. Щоб досягти високого рівня викладання матеріалу, вчителю необхідно постійно вести пошук різноманітних форм і методів навчання. Любов і майстерність вчителя розкривають сили і можливості кожної дитини, дають радість успіху в реалізації творчих планів під час вивчення географії. Якщо струни душі вчителя і учня звучать в унісон це поштовх до реалізації великих планів. Здібності учнів це полум'я, а творчість вчителя вогонь, тож разом це велика сила.

Актуальність теми

Актуальність проблеми полягає в тому, що у сучасному вимогливому та швидкозмінному соціальн що ґрунтується на оригінальних методиках розвитку різних форм мислення, творчих здібностей, соціально-адаптаційних можливостях особистості.
Інноваційні методи навчання – це цілеспрямовано організовані ситуації розвитку особистості. Вони передбачають створення умов для реалізації права особистості на індивідуальний творчий внесок, умови співробітництва та співтворчості.
Це технології проблемного навчання, ігрові технології, комп’ютерні технології.
Метод проектів з використанням комп’ютерних технологій (автор В.Гузєєв) – метод, який гармонійно поєднує академічні й прагматичні знання, стимулює самостійну пізнавальну діяльність і здійснюється за схемою: «усе, що я пізнаю, я знаю, для чого мені потрібно і де я можу ці знання застосувати». Навчальні проекти можуть бути дослідницькими, творчими, ігровими, інформаційними; форми роботи – індивідуальними або груповими.
Ігрові технології навчання(автор Й. Гензер) – це така організація навчального процесу, під час якої навчання здійснюється в процесі включення учнів в навчальну гру (ігрове моделювання явищ, «проживання» ситуації).


Мета моєї роботи – навчити дітей добувати інформацію, вміти її аналізувати та застосовувати у житті незалежно від обраної професії. Проведення уроків з використанням учнівських презентацій, уроків із елементами гри та уроків – ігор дозволяє поглиблено усвідомлювати та засвоювати учнями навчальний матеріал. Такі уроки створюють сприятливі умови для формування у дитини здатності сприймати предмети та явища різнобічно, системно, емоційно.
Як вчитель, я повинна підвести своїх учнів до розуміння тих чи інших понять, так підготувати їх до з'ясування суті того чи іншого явища природи і суспільства, щоб учень сам зробив це відкриття, використовуючи набуті знання і свою фантазію.
У процесі роботи над своєю темою «Інноваційні технології навчання географії» змінила процес передачі знань, відступила від принципу «учитель знає все — учень не знає нічого, учитель думає — учень відтворює знання». На моїх уроках учні — активні учасники навчально-виховного процесу. Тільки за таких умов можна чекати від них творчого сприйняття навчального матеріалу, інтересу до навчання. Працюючи з дітьми на уроці, я намагаюсь приділяти увагу кожному з них, одночасно працюючи з усіма учнями, не пропускаю «срібної жили в пошуках золотої», класик дидактики Юрій Бабанський говорив: «Урок перш за все взаємодія вчителя й учня».


Основні завдання:
-         розвивати у дітей креативне мислення;
-         навчити повніше висловлювати свої думки;
-         долати труднощі в навчальній діяльності;
-         викликати бажання самостійно творити;
-         розвивати здібності до тої чи іншої науки.


Основна частина.

«На  дверях здібностей написано штовхни» (Джон Мейсон). Цей поштовх вимагає від учителя перш за все творчості. Щоб захо­пити дитину предметом та виявити її здібності, на різних етапах уроку застосовую різноманітні інтерактивні технології, які створюють умови для постійної, активної взаємодії всіх учнів для рівноправних, рівнозначних  взаємодій учня і вчителя.
Ми живемо в умовах зростаючої інформатизації суспільства, що висуває складні завдання перед сучасними дітьми. Традиційними методами навчання неможливо збільшити обсяг засвоюваного учнями матеріалу. На допомогу приходять сучасні технологічні системи, комбінацію уроків за дидактичними цілями.
Справжнє покликання полягає в тому, щоб знайти індивідуальний підхід до кожного учня,спрямувати його шлях навчання для досягнення оптимальних результатів, виходячи з його цілей.
Під час використання на уроках географії сучасних методів, застосовую принцип глобалізації, який полягає в тому, що спочатку звертається увага на загальне, найбільш істотне, а часткове-відступає на загальний план.
Глобальна тема об’єднує навчальний матеріал кількох уроків, що співвідносяться з вимогами навчальних програм, охоплює найголовніші закономірності, ідеї, теорії, закони, а також найхарактерніші, найяскравіші їх прояви.
Уроки, об’єднані за дидактичною темою, найчастіше проводжу як комбіновані уроки у  кінці вивченої теми.
Далі приводяться інтерактивні технології та їх місце в системах моїх уроків:


ІНТЕРАКТИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ
КООПЕРАТИВНОГО НАВЧАННЯ

з/п
Технології
Коли доцільно використовувати
Що формує в учнів
І
Робота в парах
Під час засвоєння, закріп­лення, перевірки знань тощо
Сприяє розвитку навичок спілкування
2
Ротаційні (змінювані) трійки
Під час закріплення та засво­єння нового матеріалу з ме­тою його ґрунтовного аналізу й осмислення
Сприяє розвитку навичок спілкування; формує вміння аналізувати
3
«Два-чотири — всі разом»
Під час закріплення та засво­єння нового матеріалу з ме­тою його ґрунтовного аналізу й осмислення
Сприяє розвитку спілкування в групі
4
«Карусель»
Під час інтенсивної перевірки обсягу й глибини наявних знань
Розвиває вміння аргументува­ти власну позицію
5
Робота в малих групах. Варіанти організації робо­ти груп: «Діалог», «Син­тез думок», «Спільний про­ект», «Пошук інформації», «Коло ідей»
Під час закріплення вмінь та навичок
Сприяє розвитку спілкування в групі, висловлювання влас­ної думки
6
Обговорення проблеми в за­гальному колі. Варіанти технології «Мікрофон», «Незакінчені речення»
Під час вивчення склад­них або проблемних пи­тань у навчальному матеріалі, мотивації пізнавальної діяльності, актуалізації опор­них знань
Сприяє розвитку вміння вільно висловлювати власні ідеї, розвиває вміння говори­ти коротко, але по суті й пе­реконливо
7
«Мозковий штурм»
Під час засвоєння вмінь та навичок, розв'язування складних задач або для по­шуку різних способів розв'язування однієї задачі
Сприяє розвитку уяви та творчості, формує вміння чітко висловлювати свою думку
8
«Навчаючи, вчусь» («Кожен учить кожного», «Броунівський рух»)
Під час вивчення великого обсягу інформації, узагаль­нення та повторення вивче­ного
Підвищує інтерес до пред­мета, формує вміння струк­туру вати, узагальнювати, аналізувати матеріал
9
«Ажурна пилка» («Мозаїка», «Джиг-со»)
Під час вивчення велико­го обсягу матеріалу за корот­кий час
Сприяє формуванню навичок самостійної роботи


Одним із важливих елементів сучасного уроку є перевірка та акту­алізація знань і вмінь учнів, яка передбачає кілька функцій (навчання, розвиток, контроль, виховання).

Під час проведення цього етапу уроку я застосовую такі інноваційні методи:

Тестування. Систематична письмова тестова перевірка знань стимулює учнів до поглибленого вивчення навчального матеріалу та засвоєння його основних питань.
Тестування — це швидкий спосіб перевірки знань, що охоплює всіх учнів, діти мають можливість отримати багато оцінок, знають власний рівень, загальноосвітньої підготовки, ретельніше готуються до уроків.

Географічний диктант. Робота з двосторонніми сигнальними картками (синя — ні, червона — так). Ставлячи перед дітьми запитання і оцінюючи їхні відповіді, візуально досить швидко визначаю рівень засвоєння учнями матеріалу минулого уроку в цілому. При цьому методі роботи працює весь клас одночасно.

Картки-завдання — цікавий метод перевірки знань. Вони дають змогу виявити знання всього класу за порівняно короткий термін часу — 15—20 хвилин уроку, спонукає учнів до ретельного вивчення теми, до самостійної навчально-розвивальної, пошукової роботи.

Робота з картою. На своїх уроках обов'язково вимагаю від всіх учнів вивчення карти — альфи й омеги географії. Кожен учень отримує власний варіант завдання — контурну карту, в якій цифрами позначені географічні об'єкти, знання яких вимагається Державною програмою МОН України з географії. Учні повинні назвати географічний об'єкт, а в окремих завданнях і дати інформацію про нього.

Використання комп'ютерних технологій. Загальновідомо, що всіх учнів за типом сприйняття наукової інформації можна розділити на аудіалів, кінестетиків та візуалів. Діти візуально за зовнішнім виглядом повинні визначити назву географічного об'єкту, що зображений на мультимедійному екрані. У географії — «краще один раз побачити, ніж сто раз почути». Цей метод цікавий, неординарний дає можливість учням бачити і розпізнавати ті географічні об'єкти, що знаходяться від них на далекій відстані, адже, на жаль, не завжди можна організувати вивчення матеріалу безпосередньо на місцевості.
Сучасний, освічений учитель-професіонал повинен іти в ногу з наукою, її знахідками, відкриттями, з якими дуже добре обізнані сучасні учні. Тому під час пояснення нового матеріалу застосовую інтерактивні та комп'ютерні технології:

Комп'ютерні презентації уроків. Основна перевага цього методу, в тому, що учні сприймають матеріал не тільки на слух, а й візуально, це дозволяє більш повно викладати матеріал даної теми. Досвід показує, що учні дуже активно і продуктивно засвоюють матеріал того уроку, на якому використовувалися комп'ютерні презентації. Презентація може бути присвячена початку вивчення теми, актуалізації опорних знань учнів, закріпленню навчального матеріалу, результатам роботи учнів у динамічних групах, підсумкам вивчення певної теми або розділу. У процесі роботи з учнями спрямовую їх не тільки на пасивний перегляд створених учителем презентацій, а й на власну творчу роботу — створення учнівських презентацій за певними темами, напрямами навчально-пізнавальної роботи, які пропонує вчитель або за власним бажанням учнів.

 Робота в групах. Одним з головних завдань сучасного вчителя вбачаю роботу із формування самостійної навчально-пізнавальної діяльності учнів. Адже тільки в процесі самостійної роботи з різноманітними джерелами географічних знань і в процесі передачі набутих власноруч знань іншим учням формуються найбільш стійкі учнівські компетенції. Досвідчений вчитель має можливість і повинен керувати цим процесом. З цією метою практикую широке використання роботи в динамічних та постійного складу групах.
Працюючи в групах, учні вивчають матеріал та набувають вміння міжособистісного спілкування. Результатом навчання в групах вважаю більш високі досягнення учнів, більш високий рівень мотивації, максимально позитивне ставлення до навчання. Роботу в групах використовую при виконанні творчих і практичних завдань, для пошуку навчальної інформації, у підготовці та проведенні дебатів і презентацій, під час вивчення та повторення навчального матеріалу.
Працюючи в групах, використовую такі форми інтерактивного навчання, як:
• «мозковий штурм»;
• робота в парах «доповідач — опонент»;
• «шкала думок»;
• принцип «шести шляп мислення»;
• «рольова гра»;
• «кластер»;
• «коло знань».
Після закінчення вивчення певної теми проводжу нетрадиційні уроки, участь в яких беруть учні всього класу. Нетрадиційні уроки спрямовані на руйнування одноманітності в роботі, шаблону, сліпого виконання репродуктивних завдань. Вони реалізують  особистісно - зорієнтований підхід до кожного учня, розвиток і активізацію їх навчально-пізнавальної діяльності. Основою нетрадиційних, комбінованих уроків є гра, яка з одного боку, знімає напругу пошуку істини, а з іншого – розпалює інтерес учнів, цікавість, які сприяють кращому та глибшому засвоєнню наукової інформації.
Навчальні ігри мають на меті, окрім засвоєння навчального матеріалу, умінь і навичок, ще й надати учневі можливості самовизначитися, розвивати творчі здібності, сприяють емоційному засвоюванню змісту навчання.
Види ігор:
-         навчальні, тренувальні, узагальнювальні ;
-         пізнавальні, виховні, розвивальні;
-         репродуктивні, продуктивні, творчі.
Структура гри включає такі елементи :
·        ігрова  задумка;
·        правила;
·        ігрові дії;
·        дидактичні завдання;
·        результат.
Сучасні вчені-методисти  віддають перевагу терміну «імітація» замість «гра» (акцент переноситься на внутрішню сутність дії).
·        Змагання (КВК, турнір, вікторина, подорож)
·        Імітації(суд, ток - шоу, аукціон, драматизація).
Гра -  одна з форм навчання, яка пробуджує цікавість до всього нового, незвіданого «загадкового», дає можливість побачити наукові поняття не тільки у звичках, зрозумілих речах, а й під іншим кутом. Своєрідність ігрових уроків і втім, що вони нібито стають частиною життя дітей, у якій їх не обсмикують, не нав’язують якихось умов, а пропонують задуматися й спробувати зрозуміти самого себе в навколишньому середовищі.
За останні роки роль використання ігрових технологій дуже підвищилась. Проаналізована методична література використання ігрових технологій авторів Г.О Китайгородської, Ю.К,Бабанського, Б.Г.Ананьєва, С.Л.Рубенштейна, М.І. Махмутової, дає можливість використовувати ігри як на окремих уроках, так і на окремих етапах уроку навчання географії.
Самі того не усвідомлюючи, діти в процесі гри наближаються до рішення складних життєвих проблем.
Навчальна гра виховує культуру спілкування і формує вміння працювати з колективом і в колективі. Усе це визначає функцію навчальної гри як засіб психологічного, соціально-психологічного й педагогічного впливу на особистість. Ефект гри заснований  на такому механізмі пам’яті, як мимовільне запам’ятовування.
Найважливіший момент до підготовки таких уроків – це побудова ігрового майданчику, розробка маршрутного листа, де чітко вказані основні моменти; які  будуть відбуватися впродовж гри-подорожі. На початку вивчення теми треба зацікавити учнів, тобто дати поштовх до думки, «якщо я це буду знати, то зможу». Далі шлях продовжують зупинки-завдання: «Митниця знань», «Практична зупинка». Матеріал засвоюється непомітно, запам’ятовування перебуває на високому рівні. Географічні диктанти дозволяють перевіряти знання в короткий проміжок часу.
Неабияку роль гри в житті і розвитку дитини усвідомлювати і зазначати за всіх часів діячі педагогічної науки.
До гри, як і до будь-якої форми, висувають психологічні вимоги:
-         ігрова діяльність повинна бути мотивована, а учень мати потребу в ній;
-         психологічна й інтелектуальна готовність до участі в грі, враховувати характер,темперамент, стан здоров’я кожного учасника гри;
-         ігрові дії повинні спиратися на набуті знання, уміння і навички;
-         доцільність виконання гри в системі уроків теми.
Навчальна гра виконує кілька функції:
-         навчальну, виховну;
-         орієнтаційну (для розв’язування  нестандартної навчальної задачі);
-         мотиваційно-стимуляційну (сприяє розвитку пізнавального інтерес у).
На практиці  часто застосовують такі приклади пізнавальних ігор:
1)     ігри – вправи:
організовуються в колективах і групах,використовуються під час закріплення матеріалу,перевірки знань, у позакласній роботі.
Наприклад: «П’ятий зайвий» (у поданому наборі назв є зайвий, який випадково потрапив до цього списку).
     2) Гра-пошук (не потребує спеціального устаткування, забирає мало часу, але дає добрі результати).
      3) Гра – змагання.
Це конкурси,вікторини,імітації телевізійних конкурсів,які можна проводити як на уроках,так і в позакласній роботі.
       4) Системно – рольові ігри.
Учні виконують ролі, самі ігри наповнені глибоким і цікавим змістом. Це «Прес-конференція», «Круглий стіл». Учні можуть виконувати роль картографів, біологів, географів, метеорологів, лікарів, екологів. Ролі, що ставлять учні в позицію дослідника, мають на меті не тільки пізнавальний розвиток, але й професійну орієнтацію.
        5)Пізнавальні ігри – подорожі.
 Гру – подорож треба проводити після вивчення теми або декількох тем подорожувати» на континенти, у різні географічні пояси, природні зони та виявляти рівень знань. Доцільно використати комп’ютерну перевірку  знань – текстовий контроль (наприклад: «Північна Америка» - 7 клас), «Країни  Європи» -10 клас).
Висновки
Сучасна педагогіка вимагає нових підходів до навчального процесу, нових методів, форм подачі навчальної інформації. Вона вимагає,щоб матеріал новий учень зв’язував з іншою інформацією, прагнув виправити помилки однокласників і не робив їх сам. Процес навчання стає процесом дослідження.
Дослідивши цю тему, роблю висновки, уроки з використанням мультимедійних проектів – цілісний урок, так як і етап певного уроку, або фрагмент завдання, на який учні будуть очікувати і подумки з захопленням переживати. Мультимедія дозволяє оживити урок, зв’язати його з дійсністю,  забарвити різними фарбами почуттів, озвучити урок музикою, звуками природи.
Я вважаю, що учні на таких уроках:
-         розвивають креативне мислення;
-         проявляють свої індивідуальні можливості;
-         будують творчий процес самостійно;
-         повніше висловлюють свої думки.
Включаючи в навчальний процес ігрову діяльність учнів, розкриваю творчий потенціал, активізую їх розумову діяльність. У навчанні працюю над розвитком всіх учнів.
Отже, перевага гри над іншими засобами навчання виявляється в тім що вона здатна забезпечити не тільки індивідуальну, але й парну, групову й колективну форми роботи на занятті, що дозволяє максимально використовувати навчальний час. Гра дає стійкий інтерес не тільки до того, що відбувається на даному уроці, але й до наступних тем.
Використання комп’ютера на уроках географії я практикую не замість, а поряд з іншими сучасними технологіями,  що дає змогу складати тести нового покоління, логічні ланцюжки, уявні карти до гри-подорожі,  тренувальні вправи, головоломки, діаграми, графіки, супроводжувати лекційні заняття слайдами, виконувати практичні роботи.
Але не слід забувати, що при використанні комп'ютера учні отримують негативний вплив випромінювання монітора на зір, синдром хронічної втоми та болі в спині, а тому треба дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог, передбачати спеціальні вправи на уроках, для запобігання небажаних наслідків.
Шкільному викладанню ніколи не встигнути,  ані за наукою, ані за змінами життя, потрібен інший принцип, щоб заново осмислити критерії відбору змісту географічної освіти, та перейти до нових активних методів і технологій навчання, особливо в старшій школі, де цілком виправданий принцип самостійності, індивідуалізації та диференціації навчання.
Отже, комп’ютерне навчання враховує індивідуальні особливості розвитку особистості, значно активізує пізнавальну діяльність школярів, сприяє розвитку творчих здібностей, забезпечує здійснення контролю за зворотнім зв’язком з об’єктивною діагностикою та оцінкою результатів.
Застосування комп’ютерних технологій навчання комплексно розв’язує проблему постійного оновлення змісту шкільних курсів географії та використання різноманітних форм і методів, а при цьому змінюється роль та функції вчителя в навчально-виховному процесі – вивільняється час для реалізації творчих задумів та проектів.
Педагогічна теорія здобуває дієву силу тільки тоді, коли вона втілюється в методичну майстерність вчителя і стимулює цю майстерність.
       Відповідно до Національної доктрини розвитку освіти України,  пріоритетом розвитку освіти є впровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, що забезпечують подальше вдосконалення навчально-виховного процесу, доступність та ефективність освіти, підготовку молодого покоління до життєдіяльності в інформаційному суспільстві. Це досягається шляхом забезпечення поступової інформатизації системи освіти, спрямованої на задоволення освітніх, інформаційних і комунікаційних потреб учасників навчально-виховного процесу, а також шляхом впровадження інтегрованих електронних комплексів.
Для кожного вчителя дуже важливо оволодіти сукупністю прийомів та засобів інноваційного навчання, за допомогою яких у школярів у процесі навчання розвивають комунікативні вміння, виховується воля, виробляється зосередженість, виникає бажання вчитися, долати труднощі.
Інноваційні  технології навчання базуються на використанні методологічної системи, основу якої становлять активні методи навчання, що забезпечують формування  особистісно, професійно та соціально значущих якостей учнів, через активізацію діяльності учасників за рахунок спеціально створених умов навчального середовища. Інноваційні  технології навчання застосовуються не тільки для глибшого розуміння і засвоєння інформації, а й для її використання, що дозволяє сформувати систему знань з даної дисципліни та включити її до власних надбань учня.
Завдання вчителя – виховувати творчу особистість, до таких видів діяльності, в яких би мали проявлятися творчі здібності дитини. Кожен урок має бути творчим актом, в якому і педагог, і учень з однаковим задоволенням пориваються на пошуки істини.


Література
1.Андрєєва В.М., Шматько О.Є. «Урок географії в сучасних технологіях»(бібліотека журналу «Географія»). Випуск 11(35). Видавнича група «Основа»,2006рік.176с.
2.Дудка С.В. «Навчальні ігри на уроках географії» .Х..Видавнича група «Основа»,2005рік.96 с.
3.Інновації на уроках географії (Упорядник Є.І., Науменко, В.М.Андрєєва . Х.. Видавнича група «Основа».2007рік.160 с.
4.Корєєв В.П. «Технології в навчанні географії». Х.. Видавнича група «Основа».2004рік.112 с.
5.Лернер І.А.» Дидактичні основи методів навчання». М..«Педагогіка».1981 рік.185с.
6.»Освітні технології.   Навчально-методичний посібник (за редакцією О.М. Пєхоти ).К..2004рік.256 с.
7.Богданова О.К.»Інноваційні підходи до викладання географії». Х..Видавнича група «Основа».2003рік.
8.Ткачева Н.І.» Формування особистості учня в навчально-виховному процесі ».Х..Видавнича група «Основа».2007рік.
9.Марченко О.Г. «Формування критичного мислення школярів». Х..Видавнича група «Основа».2007рік.
10.»Інноваційні технології навчання від А  до Я»(упорядник Валентина Волканова . К..Шкільний світ .2011рік.96 с. (Бібліотека «Шкільного світу»).
11.»Інноваційні технології навчання географії « О.Г.Стадник . Х.. Видавнича група «Основа» 2010 рік.(Бібліотека  журналу «Географія»,випуск 2 (74)).
12.»Інновації на уроках географії». (Упорядник Є.І.Науменко,В.М.Андрєєва).Х.. Видавнича група «Основа».2007рік.
13.Пасєчнікова Л.П. «Технологія досягнення професійного успіху: навчально – методичний посібник для  вчителя. Х..Видавнича група «Основа» 2007рік.
14.http:// // revolution.allbest. ru // pedagogics// 00012930_0.html

15.WWW //effecton. ru

Немає коментарів:

Дописати коментар