Комбінований урок у 10 класі

Урок у 10 класі

Тема: КРАЇНИ АФРИКИ. ХАРАКТЕРИСТИКА ОКРЕМИХ КРАЇН
 Мета: охарактеризувати загальні ознаки ЕГП, особливості галузевої структури і територіальної організації господарства окремих країн Африки; визначити причини економічної відсталості та бідності країн регіону;   розвивати уміння аналізувати дані таблиць і діаграм, працювати з додатковими джерелами знань, атласами, контурними картами; виховувати навички колективного спілкування, взаємодопомоги, розвиток творчості, нестандартного мислення, інтересу до навчальної дисципліни.
Обладнання: політична карта Африки, економічна карта Африки, атласи, підручника, таблиці, діаграми, роздавальний матеріал, Інтернет – ресурси.
Основні поняття: ЕГП, природні ресурси, природний приріст, урбанізація, спеціалізація, промисловість, сільське господарство, транспортна інфраструктура.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, контроль знань..

Структура уроку
I.                  Організаційний момент
Учні працюють в групах над роздавальним матеріалом – картками: картографи, історики, економісти, екологи, які спочатку визначають країну за описом, а потім складають візитну картку, наносять об’єкти на карту,  заповнюють таблицю.
II.               Актуалізація опорних знань і умінь учнів
Питання:
     •     Як особливості ЕГП окремих субрегіонів Африки впливають на розвиток їх господарства?
     •     Який з етапів дослідження території Африки відзначений найбільшими змінами її політичної карти?
     •     Чим пояснюється нерівномірне розміщене населення Африки? Чому етнічний склад населення більшості африканських країн є неоднорідним?
     •     Які факти свідчать про економічну відсталість африканських країн?
III.           Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
        На попередньому уроці ви дізналися, що країни Африки за основними показниками соціально-економічного розвитку помітно відстають від інших регіонів світу. Причини бідності африканських країн є об’єктом дослідження спеціалістів ООН. З кінця 90-х років минулого століття діє Спеціальна програма ООН в Африці. Вона допомагає країнам регіону у визначенні їх головних цілей, стратегії і політики в галузі розвитку та винайдення ресурсів для їх реалізації.
      За цією програмою також передбачена цільова гуманітарна допомога найбільш відсталим країнам.
Серед країн регіону особливе місце посідає Південна Африка. Це єдина на континенті розвинена країна. За всіма показниками соціально-економічного розвитку їй належить першість.
       Порівнюючи певні соціально-економічні характеристики Південної Африки та інших країн регіону, можна дізнатися їх ступінь відставання від розвиненої країни та, можливо, знайти причини, що обумовлюють це відставання.
Давайте уявімо себе спеціалістами ООН з питань розвитку країн Африки, проведемо дослідження окремих країн та спробуємо визначити головні проблеми їх розвитку.

             IV. Вивчення нового матеріалу
Завдання 1. За картами атласу та додатковими матеріалами складіть характеристику країн Африки. Результати оформіть у вигляді таблиці (на дошці).
План
ДРК
Нігерія
Південна Африка
Сомалі
Марокко
Єгипет
1. Площа, тис. км2






2. ВВП на душу населення (2016 р.)
773
5936
13291
794
8160
11132
3. Населення (млн. осіб, 2016 р.)






4. Головні ознаки ЕГП






5. Особливості природних умов






6. Мінеральні ресурси






7. Спеціалізація промисловості






8. Спеціалізація сільського господарства






9. Транспорт








Картка № 1
        Держава в центральній Африці, має вихід до Атлантичного океану, клімат екваторіальний та субекваторіальний.  На сході — гори: масив Рувензорі (вис. 5109, пік Маргеріта), вулканічні гори Вірунґа (вис. до 4507 м), в тому числі діючі вулкани. Близько 75 % території покрито лісами.  У країні багато боліт, а ріка в декількох місцях розширяється і утворює озера, зокрема Малебо (Стенлі-Пул). На її території знаходиться найбільше озеро материка. Найбільший морський порт Матаді, річкові порти – Бумба, Кісангані, Букаву, Мбандака. У 1971 році країна отримала нову назву — Республіка. Володіє найбільшим економічним потенціалом серед країн тропічної Африки, хоча жителі є одними з найбідніших у світі, проте за природними багатствами це одна з найбагатших країн світу: вартість мінеральних ресурсів оцінюється на 24 млрд доларів США. У момент досягнення незалежності (у 1960 році)  була другою за промисловим розвитком країною Африки (програючи лише Південно-Африканській Республіці) завдяки розвинутій добувній промисловості та відносно ефективному аграрномусектору. Держава експортує: алмази (17 %), нафту (11 %), каву (9 %), кольорові метали (кобальт, цинк, олово, мідь) (8 %), пальмову олію. Що це за країна, яка річка заболочує землі, створити візитну картку країни. (ДРК)
Картка № 2
     Є однією з найбільш розвинених країн Тропічної Африки, яка намагається відігравати провідну роль на західному узбережжі Африки. Основне джерело прибутку країни – нафта. Країну населяють різні народи, що різняться ще і за віросповіданням: на півночі – переважно мусульмани, на півдні – переважно християни. У 1960 р. колишня англійська колонія отримала незалежність. Найбільш розвинутий, багатий на нафту південний район, заселений переважно народом імбо, проголосив свою незалежність і створив республіку.. Але центральна влада не бажала миритися з втратою і розгорілась війна (1967-1970 рр.). Сепаратистський рух було придушено, у війні загинуло близько 1 млн. Щоб усунути причину сепаратизму стала Федеративною Республікою. За роки незалежності більшу частину часу в країні панував військовий режим. Спроба у 1993 р. генерала Ібрагіма передати владу цивільним не вдалась. Це посушлива савана на півночі; тропічні ліси на півдні з мангровими болотами по узбережжю; ріка Нігер формує широку дельту на південному-сході. Експорт: нафта (найбільші запаси в Африці); бавовна, арахіс, гума, тютюн, олово.
Грошова одиниця — найра.
Членство в міжнародних організаціях: член Організації африканської єдності (1963), економічної співдружності країн Західної Африки (1976), Африканського банку розвитку (1964), Організації країн експортерів нафти (ОПЕК, 1971), Асоціації країн виробників олова (1983). Що це за країна, яка річка заболочує землі, створити візитну картку країни. (Нігерія)
Картка № 3
     Одна з великих країн Африки, розташована на південному краю материка. Це єдина країна Африки, що відноситься до числа високорозвинених країн світу. Державні мови – африкаанс і англійська. Майже половина африканців дотримується місцевих традиційних вірувань, більшість білих і кольорових – християни. Країна різноманітних природних комплексів і величезних природних багатств. Велику частину країни займає рівнинное плато, яке на південь і схід поступово підвищується, переходячи в дві гірські системи. Рельєф країни нагадує гігантський амфітеатр. Найвищі ряди його утворені на сході і півдні уступом гір, а ареною служить западина. Геологічним дивом називають цю країну. Тут знаходяться найбільші родовища золота, уранових, хромітових руд. З магматичними породами пов’язані багатющі родовища залізних і марганцевих, олов’яних руд, платини. Основне багатство країни – алмази. Є значні запаси кам’яного вугілля. Кліматичні умови більшої частини країни сприятливі для життя і господарської діяльності людини. Розташовується в субтропічному і тропічному кліматичних поясах. Найбільша річка країни – бере початок у горах і впадає в Атлантичний океан. У верхній течії вона повноводна і дуже порожиста, в посушливих районах сильно міліє. Побудована найбільша в Африці – АЕС. Що це за країна, як називаються річка, гори та западина, створити візитну картку країни.  
(ПАР, гори Капські, Драконові, западина Калахарі, р. Оранжева)
Картка № 4
      Країна на північному сході Африки, на узбережжі Індійського океану, на так званому Африканському розі. Межує на північному заході з Джибуті, на заході з Ефіопією, на південному заході — з Кенією. Належить до найменш розвинених країн, згідно з класифікацією ООН. Незважаючи на два десятиліття громадянської війни, країна зберегла неформальну економіку, засновану в основному на тваринництві, грошових переказах з-за кордону, і телекомунікаціях. Прибережні води — одні з найнебезпечніших у світі. Ніким не контрольована країна стала гніздом морських піратів, жертвами яких стають, зокрема, й українські моряки. На території є великі запаси запаси залізної руди. Що це за країна, як називається Африканський ріг, створити візитну картку країни. (Сомалі)
Картка № 5
      Країна на півночі Африки, яка межує на півночі з Іспанією (водний кордон через Гібралтар, а також сухопутний кордон з трьома Іспанськими напіванклавами — Сеутою, Мелільєю та Пеньйон-де-Велес-де-ла-Гомерою). Берег омивається Атлантичним океаном, та через Гібралтарську протоку переходить до Середземного моря. Рельєф країни середньо- і високогірний з долинами і плато, прибережними низовинними рівнинами і дюнами. Головні. гірські пасма: Антиатлас (1800—2712 м, г. Ікнікуін), Високий Атлас (3000-4165 м,), Середній Атлас (2300-3340 м, г. Бу-Наср), Ер-Риф (до 2456 м, г. Тідікін.).  На півдні і південному-сході розташовані піщані і кам'янисті пустелі. Клімат субтропічний, на півночі — середземноморський. Ріки, крім нижньої течії Себу, не судноплавні.  Є третьою країною в світі за видобутком фосфатів, зміна цін на світовому ринку на них значно впливає на економіку в цілому.
У 2005 році видобуток нафти становив 109,5 млн барелів (половина з якої використано потужностями власної економіки). Видобуток природного газу становив 18 млрд м³ (увесь для внутрішніх потреб). Що це за країна, як називаються найвища точка гірської системи та що це за пустеля, створити візитну картку країни. (Марокко)

                                                     Картка № 6
Держава на північному сході Африки та Синайському півострові в Азії. На півночі омивається Середземним морем, на сході — Червоним морем. Володіє островами у Суецькій затоці та Червоному морі. Столиця - найбільше місто Близького Сходу і Північної Африки. Державний устрій — змішана республіка. Батьківщина однієї із найдавніших цивілізацій світу. Стародавні жителі називали свою країну «Кемет» — тобто, «Чорноземна» або «Чорна». Ця назва походила від кольору родючих ґрунтів у нижньому басейні річки, основної життєдайної артерії. Слово протиставлялося терміну «Дешрет»  — «Червонозем'я», що позначало піщану пустелю, місце смерті. Країна  володіє «політико-економічним мостом» між країнами Африки та Азії, що сполучає Середземне море з Індійським океаном через Червоне море. Є нафта, природний газ, поклади кам'яного вугілля , родовища урану, титану, міді, олова, золота, молібдену, ніобію, вольфраму. На Синайському півострові розвідані значні запаси марганцю. Є великі родовища фосфоритів, запаси цементної сировини (вапняки, глини, мергелі). Всесвітньою популярністю користуються граніти та інші будівельні матеріали. В дельті річки розробляються запаси кухонної і кам'яної солі, соди, гіпсу, титану та інших корисних копалин. У надрах розвідані промислові запаси азбесту, бариту, тальку, плавикового шпату. Значні надходження в бюджет країни дає туризм. 2 греблі являють собою споруди з каменю і бетону на північному кордоні – є гігантською ГЕС. Греблі живляться водами великої річки, її резервуар утворює озеро. Що це за країна, як називаються річка, озеро, пустеля та 
 « політико – економічний міст»,створити візитну картку країни.
(Єгипет, р. Ніл, о. Насер, Суецький канал, Асуанська ГЕС)

 V. Закріплення нових знань і умінь учнів
Завдання 2.
 Проаналізуйте результати роботи та визначте, які країни мають:
•     найбільш вигідне ЕГП;
•     найбільш сприятливі природні умови та найкраще забезпечені мінеральною сировиною;
•     розвинені галузі оброблювальної промисловості;
•     багатогалузеве сільське господарство;
•     розвинену транспортну систему.


VI. Підсумок уроку
Завдання 3. Зробіть висновок:
•     які чинники сприяли економічному розвитку Південної Африки;
•     чим пояснюється економічна відсталість більшості країн Африки;
•     які прогнози — песимістичні чи оптимістичні — ви можете скласти щодо подальшого розвитку країн Африки.

VII. Домашнє завдання
·       Опрацювати  парагаф 43, повторити  параграф 42.   
        На вибір:
·       Скласти 10 тестових запитань закритого типу за темою «Країни Африки».
·       Скласти кросворд (12 запитань) на тему «Країни Африки».

Матеріали до контролю знань «Країни Африки»:
1.     Який рік в історії Африки проголошений «роком Африки»? (1960)
2.     Більшість країн Африки за формами правління......(республіки).
3.     Більшість країн Африки за адміністративним устроєм.....(унітарні).
4.  До якої міжнародної організації входять більшість африканських країн? (АС, Африканський Союз)
5.     До якої міжнародної організації входять країни Північної Африки? (ОПЕК)
6.     Яка природна зона займає найбільшу площу? (Савани та рідколісся – 40%)
7.     Як називаються обжиті (заселені), зелені острівці пустель Африки? Чому? Яка причина? (Оазиси, близькість підземних вод)
8. Який тип відтворення населення характерний, назвіть сучасну демографічну ситуацію в Африці. (II тип, «демографічний вибух»)
9. Населення якої раси проживає на півночі Африки? (Європоїди: араби, бербери)
10. Які галузі господарства переважають у Африці? (Сільське господарство, добувна галузь)
11.  Чим представлена обробна промисловість? (Кустарні ремесла)
12. Яка галузь сільського господарства дає 80 % сільськогосподарської продукції? (Рослинництво)


Немає коментарів:

Дописати коментар