Наука про Землю
Страницы
- Новини
- Анкета
- Напрямки роботи
- Нестандартний урок у 7 класі
- Урок контролю знань"Подорож за моря" у 7 класі
- Урок-подорож у 7 класі по Євразії
- Урок - дослідження у 8 класі
- Урок - засвоєння знань у 9 класі
- Комбінований урок у 10 класі
- Формування дослідницьких компетенцій учнів на урок...
- Розвиток громадянської компетентності на уроках ге...
- Використання нетрадиційних форм роботи в процесі формування загальногеографічних понять
- Презентації
суботу, 24 лютого 2018 р.
Урок - дослідження у 7 класі " Подорож за моря"
Нестандартний урок
у 7 класі
Узагальнення знань
з теми «Африка»
Тема: «Подорож за моря»
Мета: поглибити та систематизувати знання про відкриття,
рельєф, корисні копалини, клімат, природні зони, населення, держави Африки,
формувати вміння встановлювати взаємозв’язки між елементами природи,
розвивати уміння учнів працювати з додатковими джерелами знань,
атласами; виховувати навики колективного спілкування, взаємодопомоги, творчості, нестандартного мислення, інтересу
до навчальної дисципліни.
Обладнання: фізична карта «Африка», атласи, підручники, плакати,
комплекти фотографій, зображень природи.
Тип
уроку: комбінований з
елементами гри.
Зміст уроку:
1.
Організаційний момент.
Сьогодні ми –
туристи, відправляємось в уявну подорож
до одного з самих найдивовижніших материків нашої планети – Африки.
2. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Проблемне питання:
Африка – загадковий материк. Чи готові їх розгадувати?
Перевіримо!
3. Перевірка знань домашнього завдання:
1.
Інтелектуальна розминка «Світлофор»
1.
Дидактична гра «Знаю – не знаю»
(якщо знаєте, піднімаєте руку).
Чи
знаєте ви, що …
1) Який єдиний великий півострів розташований в Африці?
(Сомалі)
2) Який видатний радянський учений досліджував техніку
землеробства та походження культурних рослин Африки? (М.І.Вавілов)
3) Як називаються африканські рівнини, що простяглися
між пустелями та тропічними лісами?
(Савани)
4) Який англійський першопроходець відкрив водоспад
Вікторія? (Давид Левінгстон)
5) Як називається африканська країна, що походить від
назви міста Марракеш,що знаходиться на її території? (Марокко)
6) Яке найбільше
за площею озеро Африки носить жіноче ім’я? (Вікторія)
7) Як називається африканське озеро – друге за глибиною у
світі після Байкалу? (Танганьїка)
2.
Географічна розминка
1.Мозковий штурм.
Питання:
1) Найдовша річка Африки (Ніл).
2) Як називаються і Мадагаскар, і Занзібар? (Острови).
3) Як називається велика африканська травоїдна тварина з
товстою шкірою?
(Носоріг).
4) Як називається місто на березі Нілу, на березі якого
споруджена велика ГЕС? (Асуан).
5) Як називається родич жирафа, який проживає не в
саванах, а в лісах? (Окапі).
6) Як називається
африканська річка, прославлена творчістю письменника К.Чуковського? (Лімпопо)
4.
Актуалізація опорних знань і навиків
Учитель: Людині властиве прагнення пізнавати невідоме, долати
труднощі – усе це приклади пошуку розв’язок загадок, які пропонує нам природа.
Питання: Чи
знаєте ви природу Африки? Ми відправляємось у подорож на літаку, доки будемо
летіти – відповідаємо на питання.
5.
Контроль знань
Тести
I маршруту:
1.
Для
приземлення літака оберіть узбережжя Африки, що омивається водами моря
Атлантичного океану. Що це за море?
А)
Червоне; В) Середземне;
Б) Чорне; Г) Аравійське.
2. Укажіть
тепловий пояс, в якому розташоване місце приземлення літака:
А) жаркий
В) північний холодний пояс;
Б) північний помірний пояс; Г) південний полярний пояс.
3. В якому кліматичному поясі розташоване північне
узбережжя Африки?
А) північний субекваторіальний; В) північний
субтропічний;
Б) північний тропічний; Г) екваторіальний.
4. Як називаються вітри, що надходять на територію Африки
з північного сходу?
А) південно – східний пасат; В) північно
– східний пасат;
Б) західні вітри; Г) стічні вітри.
5. Які тварини живуть в природних зонах Африки?
1. екваторіальні ліси (гілея); А) горила;
2. савани і рідколісся;
Б) кобра;
3. пустеля; В) шакал;
4. вічнозелені твердолисті ліси. Г) зебра.
6. Які рослини ростуть в природних зонах Африки?
1. екваторіальні ліси (гілея); А) акація;
2. савани і рідколісся; Б) олеандр;
3. пустелі; В) орхідея;
4.
вічнозелені твердолисті ліси. Г) солянка.
7. По 20 градусу східної довготи – відстань між точками
32 градусу північної широти та 35 градусу північної широти. Яка відстань у
градусах? Яка відстань у кілометрах? (1 градус – 111,3 км)
Відповідь: 333,9 км
8. По 20 градусу східної довготи з півночі на південь
опишіть, що бачили? (правильні відповіді по 0,5 бала):
1. Рівнини, якої пустелі? (Лівійської)
2. Яку улоговину треба перетнути? (западину Конго)
3. Яку найбагатоводнішу річку треба перепливти? (Конго)
4. Яка висота рівнин буде переважати в південній частині
Африки? (більше 1000 м)
5. Як називається південна точка Африки? (м.Агульяс)
9. Дані щодо населення північної Африки? (3 по 0,5 – 1,5
бали)
1. Представники якої раси живуть в північній Африці?
(араби, бербери)
2. Чим займаються жителі північної Африки? (добувають
нафту, газ, цитрусові фрукти)
3. Чи є в північній Африці міста з населенням понад 3
млн. осіб? (Алжир, Олександрія)
10. Поясніть існування пустелі Наміб:
А) захід; В)
холдна течія;
Б) тропічні широти;
Г) помірні маси.
Тести
II маршруту:
1.
Літак
приземляється на узбережжі Африки, яке омивається водами теплої течії:
А) Бенгальської;
Б) Гвінейської;
В) Західних вітрів;
Г) Канарської.
2. Як називається тепловий пояс, де розташоване місце
приземлення літака?
А) жаркий;
Б) північний помірний пояс;
В) північний холдний пояс;
Г) південний полярний пояс.
3. В якому кліматичному поясі розташоване узбережжя
Гвінейської затоки?
А) північний субекваторіальний;
Б) північний тропічний;
В) північний субтропічний;
Г) екваторіальний.
4. Які вітри приносять опади з південного сходу?
А)
південно-східні пасати;
Б) західні вітри;
В) північно-східні пасати;
Г) стічні вітри.
5. Які тварини живуть в природних зонах?
1) екваторіальні ліси (гілея); А)
шимпанзе;
2) савани та рідколісся; Б)
верблюд;
3) пустелі; В) алжирська лисиця;
4)
вічнозелені твердолисті ліси. Г) жираф.
6. Які рослини ростуть в природних зонах?
1) екваторіальні ліси (гілея); А) баобаб;
2) савани та рыдколісся; Б) корковий дуб;
3) пустелі та напівпустелі; В) ліани;
4) вічнозелені твердолисті ліси. Г) вельвічія дивовижна.
7. По екватору літак летів з точки 9 градусів східної довготи до 43
градусів
східної довготи. Яку відстань літак пролетів у градусах та в кілометрах?
(34 градуси, 3784,2 км)
8. Прокладіть маршрут екваторіальною Африкою із заходу на схід: (правильна відповідь 0,5
бала)
1) Яку улоговину треба перетнути?
(Конго)
2) Яку річку треба здолати двічі?
(Конго)
3) Яке велике поскогір’я зустрінете на сході? (Східно – Африканське плоскогір’я)
4) Яке озеро побачили мандрівники?
(Вікторія)
5) Який вулкан зустріли?
(Кіліманджаро)
9. Охарактеризуйте населення екваторіальної Африки: (правильні відповіді по
0,5 бала)
1) представники якої раси живуть на
екваторі? (негроїдної);
2) чи є міста з населенням понад 3
млн? (-)
3) чим займаються жителі
екваторіальної Африки? (сільським господарством)
10. Найбідніша країна екваторіальної
Африки?
А) Конго;
Б) ДРК;
В) Габон;
Г) Кенія.
6. Підсумки уроку
1.Прийом «Рефлексія»
Учитель пропонує учням сформулювати
відповіді на питання:
1.Який об’єкт Африки запам’ятався найбільше?
2. Що з природи рослинного та тваринного світу ти хотів би побачити ще раз?
3.Що вам сподобалося найбільше?
4. Де в майбутньому ви зможете використовувати отримані знання? 2. Оцінювання
Учитель: Клімат, рельєф материка неповторні. Природа має
багато рекордсменів. Учні розширили,
систематизували знання, отримали додаткові бали за відповіді.
8. Домашнє завдання
Скласти кросворди з 5-6 назв мешканців Африки.
вівторок, 26 грудня 2017 р.
неділю, 1 березня 2015 р.
Нестандартний урок " Африка"
суботу, 22 листопада 2014 р.
Методичні новинки
МУЛЬТИМЕДІЙНІ ЗАСОБИ У НАВЧАННІ ГЕОГРАФІЇ
Використання нових технологій у вивченні географії дозволяє учням краще зрозуміти складні теми, що передбачають вивчення закономірностей розвитку різних геосфер. За короткий час створено цілу
систему комп’ютерних засобів навчання, які дають змогу суттєво перебудувати й
удосконалити шкільну географічну освіту.
Сьогодні
комп’ютер відкриває широкі можливості для творчого розвитку дітей, допомагає
звільнитися від традиційного навчання й розробити нові ідеї, вирішувати
географічні проблеми.
Нині
в Україні перед шкільною географією стоїть завдання вдосконалення програм,
розробки стандартів географічної освіти, нових концепцій навчання й виховання
людини XXI ст. з інтенсивним та ефективним використанням географічних знань.
Усе це неодмінно передбачає широке застосування комп’ютерної техніки.
МЕТОДИКА ВИКОРИСТАННЯ
Географія
дає багатий матеріал для відпрацювання найрізноманітніших методів і прийомів
роботи з інформацією. При цьому можна вибрати для постійного застосування
найоптимальніші й найадекватніші з них. Крім того, географія має також інші
специфічні особливості, які дають можливість застосовувати мультимедійні
засоби з найбільшою ефективністю. До них належить відповідність певного масиву
інформації до визначеної території. Викладання географії пов’язане з
використанням величезного обсягу найрізноманітнішої інформації, що робить
застосування комп’ютерної техніки особливо ефективним.
З її
допомогою створюється база даних про всі материки й частини світу, найбільші
країни, регіони, міста тощо.
Загалом,
виходячи із загальних засад методики викладання географії, використовую
мультимедійні засоби з метою:
а)
демонстрування й розкриття особливостей і закономірностей розвитку географічних
явищ;
б)
показу певної території, її комплексної характеристики й виділення характерних
особливостей;
в)
демонстрування різних схем, карт, графіків, таблиць тощо;
г)
контролю знань, умінь і навичок учнів;
г)
проведення географічних ігор.
Використання
мультимедійних засобів на уроках географії відбувається завдяки таким методам,
як:
•
системний аналіз;
•
методи передачі, збереження та захисту інфор- мації;
•
безпаперові технології;
•
методи колективного використання різноманітних інформаційних ресурсів та ін.
Вищезазначені
методи дають можливість учителю географії досягти дидактичної мети, застосувати
як окремі методи навчальної роботи, так і спроектувати навчальне середовище.
При вивченні нового
матеріалу найбільш вдалим, на мій погляд, є використання системного аналізу;
при контролі навчальних досягнень — методи колективного та індивідуального
використання різноманітних інформаційних ресурсів; при закріпленні тем за допомогою
мультимедійної дошки діти презентують власні творчі проекти та ін.
На уроках географії
систематично проводжу тестування з використанням мультимедійних засобів. Для
цього використовую спеціальну програму, що складається з чотирьох рівнів по
три запитання в кожному (за кожну правильну відповідь комп’ютер нараховує один
бал, максимальна кількість балів — дванадцять).
На уроці географії кожен
учень має змогу відповідати на питання за комп’ютером самостійно, але, на жаль,
у класі комп’ютерів — 12, а дітей — 25—30. Тому з появою мультимедійної дошки
при підготовці до залікової роботи я проводжу тестування для всіх одночасно.
Питання розробляю окремо по чотирьох рівнях. Оцінювання відбувається відразу.
Завдяки використанню мультимедійної дошки, відкриваю файл, де діти можуть
разом із запитанням побачити правильну відповідь.
УПРАВЛІННЯ ПІЗНАВАЛЬНОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ
Комп’ютерне
навчання географії значно активізує пізнавальну діяльність учнів. Нині цього
вже важко досягти традиційними методами. Застосування персональних комп’ютерів
та мультимедійної дошки вирішує проблему змісту навчання, нових його форм і
методів, значно підвищує рівень мотивації в навчанні. При
цьому я маю змогу значно покращити сам процес управління пізнавальною
діяльністю гімназистів. Це відбувається на всіх рівнях засвоєння нового матеріалу,
його закріплення й перевірки знань, умінь і навичок. Велике значення тут має й
індивідуалізація навчання, а також налагодження постійного зворотного зв’язку.
Використовуючи комп’ютер, я маю можливість постійно, а не періодично
контролювати рівень засвоєння знань і вміння їх використовувати для вирішення
поставлених завдань. При цьому поза увагою не залишається жодна неточність і
помилка.
Мультимедійні засоби
навчання звільняють учителя від дуже нудної і втомливої процедури контролю за
якістю знань учнів шляхом перевірки великої кількості письмових робіт.
Вивільняється час для творчої діяльності.
ЕФЕКТИВНЕ
ВИКОРИСТАННЯ АНАЛІТИЧНИХ МОЖЛИВОСТЕЙ
Дуже ефективним
є використання мультимедійної дошки при вивченні фізичної будови природних
об’єктів, наприклад вулканів, літосферних плит, різних типів островів тощо.
Доцільно використовувати її і в темах, де розглядаються явища та об’єкти із
зональним і азональним розподілом, а також для з’ясування географічних
закономірностей (7-й клас).
Ніщо не зможе
конкурувати з комп’ютерною технікою і при вивченні тем, у яких розглядаються
певні процеси в динаміці, наприклад розпад єдиного материка Пангея, утворення
коралових островів, гірських систем Анд тощо та складання прогнозів розвитку
цих чи інших процесів.
Доцільно
застосовувати мультимедійні засоби і в процесі вивчення явищ, які
супроводжуються звуком, і цей звук значною мірою виражає їх внутрішню сутність.
Вважаємо, що для
комп’ютерного навчання географії за всією сумою чинників найкраще підходять
курси географії України (8—9-й класи) та економічної і соціальної географії
світу (10-й клас).
Це пов’язано з
тим, що учні вже мають значну базу географічних знань та готові до самостійної
роботи з комп’ютерною технікою. Тому в цих курсах я використовую мультимедійні
засоби практично для будь-якої роботи — від дослідження космічних і
аерофотознімків до процесів виробництва і його територіальної організації, від
характеру зміни економічних зв’язків до глобальних проблем людства в динаміці.
Так, використовуючи електронний атлас з
географії, зміст якого відповідає навчальним програмам, а засоби зображення та
оформлення — віковим психологічним особливостям учнів, які інтегрують картографічне
зображення з різноманітним текстом, фото- й відеоматеріалом, мають також і
підвищені аналітичні можливості.
ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ МОТИВАЦІЇ
Головна перевага цих сучасних засобів у
тому, що вони дозволяють підняти рівень викладання предмета за рахунок
вирішення комплексу питань: збільшення інформативності карт з одночасним
забезпеченням простоти сприймання картографічного матеріалу.
Електронний атлас забезпечує педагогічні
та методичні можливості картографічного видання, робить його цікавим для
сильного та зрозумілим для слабкого учня. Я отримую додаткову можливість для
підтримки й спрямовування розвитку особистості учнів, творчого пошуку й
організації їхньої спільної роботи.
Орієнтуючи учня на самостійну роботу,
мультимедійна техніка ініціює процес їхньої пізнавальної діяльності, підвищує
мотивацію навчання за рахунок варіативності самостійних робіт і можливості
самоконтролю.
Використання мультимедійних засобів у
навчально -
виховному просторі з географії є головною передумовою підготовки учнів, які можуть працювати в інформаційному суспільстві
сьогодні і в майбутньому, діти будуть краще підготовлені до життя і здобуття матеріальних
благ у цьому мінливому світі.
Підписатися на:
Дописи (Atom)